„Ami a szívben van”

2020. március 14., címkék: március 15.

„Nemcsak magyarságunkra nézve, hanem keresztyénségünk tekin­te­tében is fontos helyére tenni a külső és a belső értékek arányát." Esztergály Előd ünnepi írása.

Apró gesztus

2020. március 14., címkék: március 15.

A napokban egy iskolaigazgatóval váltottam néhány szót egy lehetséges, március 15-éhez kapcsolódó interjúról. A beszélgetés ugyan elmaradt, de a rövid egyeztetés nyomán sok emlék és még több kérdés elevenedett meg bennem. Azon tűnődtem el, vajon ünnepeink, emléknapjaink mit jelentenek azoknak, akik ma az iskolapadban ülve tanulnak róluk. Mit jelentenek nekünk, felnőtteknek, akik már túl vagyunk a történelemórákon, és nem a jó jegyek elérése motivál elsősorban múltunk behatóbb megismerésében. És vajon mit tehetünk mi a pedagógusokkal együtt vagy mellettük, hogy az 1848–49-es események ne csak emlékünnepség, hanem identitásformáló kapaszkodók képében is jelen legyenek a tinik életében.

Szabaddá tesz

2019. március 18., címkék: március 15., filmajánló

A konfrontálódás önmagunkkal és másokkal elkerülhetetlen. Ma éppúgy, mint 1849-ben. Erről szól Kárpáti György Mór napokban bemutatott első nagyjátékfilmje, a Guerilla.

Rabok vagyunk vagy szabadok?

2019. március 16., címkék: március 15.

„A fiatalok az ilyen találkozásoknak köszönhetően nemcsak a szülőföldjükön érezhetik otthon magukat, hanem az egész Kárpát-medencében, nemzetünkben és egyházunkban is” – elkísértük a Kecskeméti Református Gimnázium diákjait Rimaszombatba, hogy megnézzük, milyen az ünnep, ha az államnak nem az, de azt is, milyen mélyebb dimenziói vannak a szabadságnak.

A nemzeti ünnep lelki dimenziója

2019. március 15., címkék: március 15., ünnep

A történelem nemcsak a könyvekbe, hanem a lelkekbe is íródik. A könyvekben a történelem újraírható, a lelkekben nem – Máté László esperes március 15-i írása.

Református kitüntetettek

2019. március 15., címkék: március 15, március 15., kitüntetés

Több ismert református személyiség és református intézmények munkatársai is állami elismerésben részesültek nemzeti ünnepünk alkalmából.

„Perelj, Uram, perlőimmel!”

2019. március 15., címkék: március 15., csákberény

Százhetven évvel ezelőtt, 1849. július 12-én végezték ki Haynau pribékjei Szikszai János református lelkipásztort és katolikus szolgatársát, Manszbarth Antal plébánost. A dunántúli Csákberény és Nagyigmánd népe ma is hűen őrzi emlékezetüket.

Reformátusokat is díjaztak a nemzeti ünnepen

2018. március 15., címkék: kossuth-díj, március 15., kitüntetés

Berkesi Sándor karnagyot, a Tiszántúli Református Egyházkerület nyugalmazott zenei igazgatóját Kossuth-díjjal tüntették ki március 15-én az Országházban, Steinbach József és Zán Fábián Sándor református püspökök szolgálatát pedig a Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetéssel ismerték el.

Mentalitásunk kutatója

2017. március 15., címkék: kósa lászló, széchenyi-díj, március 15.

„Az életmód- és a mentalitáskutatás művelődéstörténeti munkám legfontosabb pillérei" – mondta az MTI-nek Kósa László etnográfus, történész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, akit március 15-én Széchenyi-díjjal tüntettek ki.

Az ismeretterjesztés szolgálatában

2017. március 15., címkék: tőkéczki lászló, március 15., széchenyi-díj

„Nem a tudomány, hanem a nép szolgálatát választottam" – mondta az MTI-nek Tőkéczki László történész, dunamelléki főgondnok annak kapcsán, hogy március 15-én Széchenyi-díjat vehetett át a köztársasági elnöktől.

A teológia nyelvét alakítja

2017. március 15., címkék: bogárdi szabó istván, március 15., széchenyi-díj

A lelkipásztoroknak és a művelt keresztyén embereknek saját anyanyelvükön kell párbeszédképesnek lenniük minden más tudománnyal, ezért folyamatosan alakítani kell a teológia nyelvét – vallja Bogárdi Szabó István református püspök, aki március 15-én Széchenyi-díjat vehetett át a Parlamentben.

Reformátusok a Széchenyi-díjasok között

2017. március 15., címkék: széchenyi-díj, március 15.

Bogárdi Szabó István püspököt, egyházunk Zsinatának lelkészi elnökét, valamint Kósa László és Tőkéczki László történészeket is Széchenyi-díjjal tüntették ki március 15-én. További reformátusokat is díjaztak a nemzeti ünnepen.

Református kitüntetettek

2017. március 14., címkék: kitüntetések, március 15., széchenyi-díj

A március 15. nemzeti ünnep alkalmából idén is állami kitüntetéseket adnak át. Cikkünkben a református díjazottakról számolunk be.

„Nemzetemnek vagyok katonája”

2017. március 14., címkék: arany jános, évforduló, arany-emlékév, március 15.

A nemzeti ünnep alkalmából a kétszáz éve született Arany János forradalmi és szabadságharcos tevékenységének jártunk utána a korszak és a költő avatott kutatói, Hermann Róbert történész és Nyilasy Balázs irodalomtörténész, a Károli Gáspár Református Egyetem tanárai segítségével. A tőlük kapott információkat érdekes családtörténeti adalékokkal egészítette ki a Nagyszalonta közelében fekvő Árpád egykori református lelkipásztorának dédunokája, Böszörményi Ede.

Helyreállított hagyomány

2016. március 16., címkék: szerbiai reformátusok (szrke), magyarittabé, március 15.

Új Kossuth-szobor körül ünnepeltek idén március 15-én Magyarittabé lakói. Kárpát-medencei összefogással sikerült pótolni a sokat látott, tavaly ellopott délvidéki emlékművet.

Forradalmi tabló

2016. március 15., címkék: március 15.

Hős felvidéki honvédek leszármazottai, pápai és debreceni forradalmi emlékek, Kossuth és Gábor Áron portréja, a református egyház viszonya a szabadságharchoz – az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra emlékezve a korábbi évek március 15-i anyagaiból válogattunk.